خونه

طلسم شکستنی ست
5 سال و 10 ماه و ٧ روزه که از خونه زدم بیرون و دیگه برنگشتم. امروز اما رفتم سفارت که اقدام کنم یه سفر برم ایران. دلم لک زده مث... نمیگم چی!

امروز رفتم سفارت و همزمان برای کارت ملی و معافیت سربازی و گذرنامه ایرانی اقدام کردم و اقا سفارتی وعده اماده شدنش تو یکی دوماه اینده رو داد!

بخاطر خروج غیر قانونی 62 یورو جریمه نقدی پرداخت کردم تا بدین ترتیب هیچ جرم دولتی رسیدگی نشده ای نداشته باشم و چون سربازی نرفتم و معافیت هم ندارم مبلغ 41 یورو بابت معافیت موقت و محدود(یکبار در سال و حداکثر 3 ماه) جهت صدور گذرنامه و اجازه ورود و خروج پرداخت کردم. رهبری هم به گمانم بخاطر 32 سالگی از خدمت سربازی معافم میکنه و اقا سفارتی همین طور که فرمها رو به دقت کنترل میکرد،  بعد از اینکه 3 بار سوال کردم: عفو رهبری بهم میخوره؟ سرش رو از روی فرمها بلند کرد و از بالای عینک نگام کرد و جواب داد: اون تا بره و برگرده طول میکشه، فعلا همینو بگیر!
هزینه گذرنامه هم 82 یورو بود و در مجموع میشد 185 یورو و اقا سفارتی رو تکه کاغذی 3 عدد رو به اشتباه 187 یورو جمع زد و به سمت دستگاه پرداخت با کارت بانکی رفت. با انگشت 2 بار به شیشه قطور بینمون زدم و گفتم:  جمعش میشه 185 یورووو! اقا سفارتی ولی حتی سرشم بالا نکرد و منم بی خیال 2 یورو شدم. یادم به خودم افتاد که گاهی مشغله کاری باعث میشه که 1 نگاه درست حسابی هم به مشتری نندازم.

به امید خدا تنظیم میکنم تا شهریور ماه مرخصی بگیرم و برم ایران.

 

 کارکنان سفارت اینجا در مجموع ادمهای خوب و خوش برخوردی هستند و فضای کاری به گونه ای است که هر کارمند با کمال میل به مراجعه کننده ها رسیدگی میکنه. ان کارمند باجه سمت راست را بیشتر میشناسم. مردی فهمیده و خوش قلب و مهربان. 2 سال و اندی پیش با عمو پیشش اومدیم و عمو بعد از معرفی خودش به عنوان بازنشسته نیروی هوایی پرسید که ایا پسر و برادرزادش که پناهنده اتریش هستند میتونن دوباره به ایران برگردن و ایا دچار مشکلی تو ایران نمیشن؟ مرد سفارتی با احترامی که به عمو گذاشته بود، از پشت دیوار شیشه ای به نزد عمو اومد و در گفتگویی خودمانی تر جواب داد: "همه ملت ایران یک خانواده رو تشکیل میده، خانواده ای جوان که طی تحولات بزرگ و 8 سال جنگ با فقر و بیکاری دست و پنجه نرم کرده و بعضی از بچه های این خونه برای پیدا کردن کار و درامد از خونه زدن بیرون. این بچه ها هر وقت که بخوان برگردن در خونه به روشون باز هست. تنها مساله خروج غیر قانونی میمونه که قبلا شخص به ایران رفته توسط قاضی به پرداخت جریمه نقدی محکوم میشد و الان به دلیل اینکه مهاجر از دادگاه و قاضی و حکم صادره در ایران دلنگرانی نداشته باشه، این برنامه ها تو سفارت انجام و جریمه نقدی دریافت میشه تا مهاجر شاکی دولتی نداشته باشه!"   

/ 12 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد

سلام خسته نباشی . وبلاگ زیبا ومفیدی داری. خوشحال می شم به ما هم سر بزنی. دانلود فیلم های جدید از مدیا فایر www.mediafire.persianblog.ir راستی نظرت در مورد تبادل لینک چیه؟

lili

به سلامتی. خودت رو برای دیدن خونواده آماده کن. به فکر سوغاتی هم باش! [لبخند]

بلاگرز

با سلام ما برای مدیریت هر چه بهتر وبلاگتان سایت بلاگرز را به شما معرفی میکنیم امیدواریم که بتوانیم خدمت گذار شما باشیم

پرواز 91

خوبه

امیر

سلام وبلاگ پرمحتوايي داري اگه حاضر به تبادل لينك هستيد من را با نام برديا لينك كنيد وبهم خبر بديد تا شما را لينك كنم amirmahdi62.persianblog.ir

مرجان(پاک نویس)

فقط دو خط اول رو خوندم هنوز! واااااااااای! امیدوارم بیای ایران!

یک مسافر

چقدر خوبه که داری میای ایران. هم واسه خودت هم دوستات هم خانواده ات . ان شالله که همه چیز بر وفق مرادت پیش بره.

سیما

کوروش عزیز خوشحالم که داری برمیگردی.....زودتر بیا تابستان شیراز با هیچی عوض کردنی نسیت....دلم میخواست واسه نامزدیم دعوتت میکردم توی همون کوچه های سر دزک....ولی همه چیز به هم خورد....واسم دعا کن فراموش کنم آدمی رو که ارزش دوست داشتن نداشت.... زودتر برگرد[گل]